Güncel

Dijital Yayıncılık

Dijital Yayıncılık; dijital olarak isimlendirilen bilumum elektronik ortamlara yönelik geliştirilen teknolojik yayın faaliyetidir. Bir çok bilimsel araştırma ve uzmanlar yayıncılık sektörünün dijital, bir başka deyişle elektronik ortama evrimleştiğini belirtmekteler. Şimdiden Apple’ın iTunes kitaplığı , Kindle Amazon’un kitaplığı ve Google Books gibi çevrimiçi bir çok dijital satış alanı on binlerce kitabı kullanıcılara dijital ortamda sunmakta ve e-kitap satıış yapmaktadır. e-Kitap üretiminin gelişmesi bir çok elektronik kitap okuyunun üretilmesinede imkan sağlamakta. Elektronik yayıncılık pazarında, akıllı telefonlar ve tablet bilgisayarların yaygınlaşması yayıncıları dijital yayıncılık evrimini gerçekleşmeye daha hızlı sevk etmekte.

Şimdiden bir çok kitap, dergi ve gazete dijital yayın olarak elektronik kitaplıklarda yerini aldı. Yapılan pazar araştırmaları sadece Amerika Birleşik Devletlerinde 2015 yılı sonu itibari ile dergi ve gazete tirajının yarısının dijital dağıtım kanalları yolu ile pazara sunulacağını göstermekte.

Dijital yayıncılık faaliyetleri internet üzerinden pazarlanan e-kitap‘lar ile sınırlı kalmamakta. Bir çok ansiklopedi ve eğitim yayınları ile birlikte yayına ilişkin CD, DVD veya taşınabilir medya birimleri ile dijital versiyonlar veya destekleyici unsurlar sunulmakta. Türkiye’de Fatih Projesi kapsamında okullarda okutulan eğiitm kitapları dijital ortama çevrilerek Android cihazlar üzerinde öğrencilere sunulmakta. Projenin gelişimi ile tüm Türkiye’de z-Kitap adı altında bu kitaplara öğrenci erişimi mümkün olacak.

Elektronik Yayıncılık ve e-Kitap

Telif ve içerik korumaya ilişkin bir çok tartışma olsada “Dijital Yayıncılık” kaçınılmaz olarak yayıncılık sektörünün gideceği yer olarak gün geçtikçe ağırlığını hissettirecek.

Top
Sayfa 1 / 0
Google+