All posts tagged dijital yayın

Android ve Dijital Yayıncılık

AndroidAkıllı telefonların yaygınlaşması ile özel e-kitap okuyucular dijital yayın okuma işlevini bu cihazlara bırakır gibi oldular. Her ne kadar parlayan ekranlarda kitap ve diğer dijital yayınların okunması ilk bakışta hoş olmasada bir çok okuyucu ekstra bir e-kitap okuyucu almaktansa yanlarında taşıdıkları cep telefonlarını e-kitap okuyucu olarak kullanmayı tercih etmekteler.

Elektronik mürekkep teknolojisi ve ekran teknolojilerinin gelişmesi neredeyse basılı kitap görünümüne yakın e-kitap okuyucuların üretilmesini sağladı. Amazon Kindle ile pazarın büyük bir kısmına hakim olup e-kitap pazarını kapattı gibi görünürken, iPad ve iPhone gibi klavyeli cep telefonlarından farklı, büyük ekranları olan ürünler piyasaya çıktı ve bir anlamda alternatif e-kitap okuma platformu algısı yarattılar. Apple iTunes üzerinden bir kitap satış platformu bile inşa etti ve cihazlarında dijital yayın okumak için yazılımlar sundu.

Yine pazar belirli bir alana kaydı gibi gözükürken, Android işletim sistemi Apple ürünlerini yakaladı ve geçti. Bizde Android ve Dijital Yayıncılık ile alakalı bir sunumu sizinle paylaşmak istedik.

Top

“Dijital Yayıncılık” ve “Dijital Yayın” kavramları

Dijital yayıncılık ve dijital yayın kavramlarını tam olarak anlamakta fayda görmekteyiz. Yazılı ve görsel medyayı elektronik ortama taşıyarak gerek maliyet tarafında tasarruf ettiren, gerekse istenildiği kadar dile ve kişiye ulaşılmasını sağlayan yayıncılık platformuna Dijital Yayıncılık denir. Bu platformdan yararlanılarak yapılanyayınlara da Dijital Yayın denir.

Basılı yayın ve dijital yayın karşılaştırması yapacak olursak;

BASILI YAYIN

  1. Farklı ilgi çekici içerik
  2. Web içeriğini kullanabilme
  3. İnteraktivite avantajı
  4. Referanslarda link kullanabilme
  5. İstenilen tarihteki sayıya ulaşma kolaylığı

sağlarken,

DİJİTAL YAYIN

  1. Yayın süresinin kısıtlı ve zamana dayalı olmaması
  2. Ulaşım kolaylığı
  3. Düşük maliyetler
  4. Kullanıcı interaktivitesi
  5. Taşıma kolaylığı

gibi avantajlar sağlamaktadır.

 

Top
Sayfa 1 / 1
Google+