All posts tagged dijital yayıncılık

Dünyada e-Kitap

Dijital Yayıncılık kavramının önemli öğesi e-Kitap, dijital kitapların dünyada kullanımına ilişkin kronolojik bilgileri aşağıda bulabilirsiniz. Dijital yayıncılık platformumuzda konu ile alakalı incelemelerimizi sürdüreceğiz.

1971

İlk e-kitap 1971 yılında Michael Stern Hart tarafından elektronik ortama aktarılan Amerika’nın meşhur Bağımsızlık Bildirisi olmuştur. Michael S. Hart aynı zamanda gönüllü olarak Gutenberg Projesini başlatarak en eski dijital kütüphaneyi kurmuştur. Toplanan eserlerin çoğunluğu kamu malı olan kitaplardan oluşmuştur. Proje, basılı kitapların ASCII kodlarla, ücretsiz ve kalıcı olarak, açık formatlarda dağıtılmasına imkan sağlamıştır.

1987

Bilgisayar oyunları üreten bir firma olan Eastgate Systems, Michael Joyce’un ilk hipermetin kurgu romanı olan “Afternoon: A Story” isimli eserini disket içinde yayınlamıştır.

1990

Serendipity Systems’in kurucusu John Galuskza “PC-Book” adlı e-kitap görüntüleme programını geliştirmiştir.

1992

DOS tabanlı e-kitaplar Windows ile uyumlu edisyonlara dönüştürülmüştür.

1993

“BiblioBytes” internet üzerinden e-kitap satışı için ilk web sitesini kurmuştur.

1994

e-kitap formatının düz metinden HTML’ye geçişi gerçekleşmiştir. Fiction Works isimli ilk e-kitap yayın şirketi kuruldu.

1998

NuroMedia ilk elde taşınabilen e-kitap okuyucusu, Rocket’ı piyasaya çıkardı.

100.000 sayfalık grafik, resim ve metinden oluşan içeriğe sahip olan e-kitap okuyucu Softbook Reader piyasaya çıktı.

1999

Bir Amerikan firması olan Simon&Schuster  “ibooks” markasıyla kitaplarını aynı zamanda hem e-kitap hem de basılı olarak yayınlayan ilk firma oldu.
National Institute of Standards and Technology tarafından ilk e-kitap konferansı  düzenlendi.

2000

Ocak ayında PC’ler için ücretsiz bir elektronik kitap okuyucu olan Glassbook eBook Reader piyasaya çıktı.
Mart ayında, Stephen King Bag of Bones adlı kitabını yalnızca internetten yayınlamıştır.
Ağustos ayında Microsoft, ilk e-kitap okuma yazılımı olan Microsoft Reader’ı çıkarmıştır. Ayrıca, Amazon ve Microsoft e-kitap satışı için biraraya gelmiştir.
Ekim ayında Frankfurt Kitap Fuarı açılışında elektronik kitap endüstrisinin doğuşunda başarılarıyla tanınan tasarımlar için verilen e-kitap ödülleri sahiplerini buldu
Kasım ayında Kasım ayında Gemstar yeni elde taşınabilen RCA ve RED 1100 e-kitap okuyucularını çıkarmıştır.

2001

Ocak ayında Adobe e-kitap okuyucuyu güncelleyerek, kullanıcıların sayfa işaretleme, notlar alma ve altını çizmesine imkan tanıyarak son e-kitap okuyucu yazılımı piyasaya çıkardı ve Random House e-kitap yayınlamaya başladı.
Şubat ayında uluslararası e-kitap yayınevi şirketi olan Harper Collins, Perfect Bound’u çıkardı.
Ağustos ayında Penguin, 200 kitaptan oluşan bir sonbahar listesiyle ePenguin adında bir e-kitap bölümünü açtı.

Top

Android ve Dijital Yayıncılık

AndroidAkıllı telefonların yaygınlaşması ile özel e-kitap okuyucular dijital yayın okuma işlevini bu cihazlara bırakır gibi oldular. Her ne kadar parlayan ekranlarda kitap ve diğer dijital yayınların okunması ilk bakışta hoş olmasada bir çok okuyucu ekstra bir e-kitap okuyucu almaktansa yanlarında taşıdıkları cep telefonlarını e-kitap okuyucu olarak kullanmayı tercih etmekteler.

Elektronik mürekkep teknolojisi ve ekran teknolojilerinin gelişmesi neredeyse basılı kitap görünümüne yakın e-kitap okuyucuların üretilmesini sağladı. Amazon Kindle ile pazarın büyük bir kısmına hakim olup e-kitap pazarını kapattı gibi görünürken, iPad ve iPhone gibi klavyeli cep telefonlarından farklı, büyük ekranları olan ürünler piyasaya çıktı ve bir anlamda alternatif e-kitap okuma platformu algısı yarattılar. Apple iTunes üzerinden bir kitap satış platformu bile inşa etti ve cihazlarında dijital yayın okumak için yazılımlar sundu.

Yine pazar belirli bir alana kaydı gibi gözükürken, Android işletim sistemi Apple ürünlerini yakaladı ve geçti. Bizde Android ve Dijital Yayıncılık ile alakalı bir sunumu sizinle paylaşmak istedik.

Top
Sayfa 1 / 1
Google+